„Samarytanie z Markowej” – wystawa o rodzinie Ulmów w Lubinie

Wspólnota „Wiara i Rozum” we współpracy z parafią pw. św. Jana Bosko oraz Muzeum Historycznym w Lubinie zapraszają na wystawę „Samarytanie z Markowej” poświęconą rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów, która została zamordowana przez Niemców 24.03.1944 roku za ukrywanie Żydów.

Wystawa została zaprezentowana dotąd w kilkudziesięciu krajach na sześciu kontynentach (m.in. w Moskwie, Rzymie, Monachium, Sztokholmie, Tel Awiwie, Lizbonie, Kalkucie, Melbourne, Nowym Yorku, Sofii).

Ulmowie byli prostymi rolnikami z Podkarpacia. Józef skończył cztery klasy szkoły powszechnej i kurs z przygotowania rolniczego, a mimo to był człowiekiem o wielkiej kulturze. Interesował się pszczelarstwem, sadownictwem, ogrodnictwem i fotografią. Sam skonstruował aparat fotograficzny, który potem wykonał tysiące zdjęć. Prowadził szkółkę sadowniczą i uczył mieszkańców Markowej nowych metod uprawy roślin. Hodował jedwabniki, otrzymywał wiele nagród w konkursach rolniczych. Prenumerował prasę, czytał dużo książek i prowadził bibliotekę wiejską. Zachował się egzemplarz Nowego Testamentu, w którym na czerwono został zakreślony fragment przypowieści o miłosiernym  Samarytaninie. Wiktoria zajmowała się szóstką dzieci (najstarsza Stasia miała osiem lat, najmłodsza Marysia półtora roku). W chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży z siódmym dzieckiem. Mimo skromnych warunków lokalowych i finansowych przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, wiedząc o tym, że za taki czyn Niemcy karali śmiercią. 

Ulmowie zostali pośmiertnie odznaczeni w roku 1995 orderem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ulmowie (cała rodzina) są Sługami Bożymi i aktualnie toczy się ich proces beatyfikacyjny. Papież Franciszek w listopadzie 2018 roku, podczas audiencji generalnej w Watykanie powiedział: „Niech ta wielodzietna rodzina Sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu i Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności”. Instytut Yad Vashem w 2013 roku na swoich stronach zamieścił wpis : „Zbrodnia na Ulmach – gdy cała rodzina została zamordowana razem z ukrywanymi Żydami – stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji”. 

Oficjalne otwarcie wystawy będzie miało miejsce w niedzielę 03.03.2019 o godzinie 14.00 w sali teatralnej pod kościołem św. Jana Bosko w Lubinie  i towarzyszyć mu będzie projekcja filmu zrealizowanego przez TV Łańcut pt.: „Chleba naszego powszedniego”.

Wystawę w tym miejscu będzie można oglądać do 15.03.2019 . Natomiast od 19.03.2019  do 31.03.2019 będzie można ją zobaczyć w Muzeum Historycznym Lubina.

Okazja do obejrzenia filmu będzie jeszcze w następujących terminach : 04.03.2019 godz.16.30 , 11.03.2019 godz.18.45 , 16.03.2019 godz.16.30 i 20.03.2019 godz.16.30.

W imieniu organizatorów zaprasza dr Zbigniew Rudnicki

 

X