Uroczystości Barbórkowe w Zagłębiu Miedziowym

Wspomnienie św. Barbary, w diecezji legnickiej obchodzone jest jako święto górników i skalników. W Zagłębiu Miedziowym, tradycyjnie miejscem modlitwy osób związanych z górnictwem, jest kościół św. Maksymiliana Kolbe. Tegorocznej Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a homilię wygłosił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Ponieważ obszar Zagłębia Miedziowego obejmuje te dwie sąsiadujące ze sobą diecezje, stąd też obok biskupów diecezjalnych, w uroczystości uczestniczyli także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy i liczne grono duszpasterzy parafii z obu diecezji, w których mieszkają górnicy ze swymi rodzinami.

– Za pośrednictwem św. Barbary prosimy o błogosławieństwo dla wszystkich i dla wszystkiego, co jest związane z pracą górniczą, całą działalnością KGHMu Polska Miedź S.A., rodzinami. Obejmujemy tez modlitwą tych, którzy odeszli, czy to po wypełnieniu swego życia, czy też tych, którzy zginęli na stanowiskach pracy, czy w konsekwencji wykonywanej pracy. Niech ta modlitwa nas zjednoczy i pozwala nam właściwie stawać przed sobą i przed Bogiem – mówił do zgromadzonych Biskup legnicki, zapraszając do wspólnej modlitwy.

Z kolei Biskup zielonogórsko-gorzowski, w wygłoszonej homilii, zwrócił m.in. uwagę na potrzebę ciągłego uciekania się do Boga i naszych świętych patronów w różnych wydarzeniach życia.
– Górnicy, jak żadna inna grupa zawodowa przez wieki pielęgnuje przywiązanie i modlitwę do św. Barbary. Również dzisiaj to środowisko ciężkiej, niebezpiecznej i bardzo ryzykownej pracy, oddaje się pod Bożą opiekę za wstawiennictwem św. Barbary – mówił bp Lityński.

Zachęcał, aby podtrzymywać zwyczaj wspólnych spotkań, dających okazję do poznawania siebie, wymiany myśli, a takie spotkanie jak to dzisiejsze, do dawania okazji do modlitwy za siebie nawzajem.
– Niech św. Barbara, wyprasza wam łaski na trud zdobywania powszechnego chleba i na zaspokojenie głodu Boga, który jest jedynym dawcą trwałego, wiecznego szczęścia. I Bądźcie solidarni w domu i w pracy. Dzielcie się chlebem i dzielcie się Bogiem przez modlitwę i świadectwo wiary, w codzienności utrzymując żywą więź z Chrystusem – życzył Kaznodzieja.

We Mszy św. uczestniczyli górnicy ze swymi rodzinami, Zarząd Kombinatu Górniczo Hutniczego Miedzi (KGHM), dyrektorzy oraz pracownicy administracyjni kopalń, ratownicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych. Liturgia, przygotowana była z udziałem przedstawicieli górników, a także z towarzyszeniem Górniczego Chóru i Orkiestry.

W diecezji legnickiej, swoje święto patronalne obchodzą także górnicy kopalni węgla brunatnego znajdującej się w okolicach Bogatyni i Turoszowa, a także pracujący w kamieniołomach, żwirowniach i innych zakładach przetwórczych kamieni i minerałów.

Ks. PN