Wizyta w grupie 3, bolesławieckiej

W czwartek 28 lipca pątnicy m.in. z Bolesławca, Nowogrodźca i Chojnowa wyruszyli w drogę do Częstochowy. Jest to najliczniejsza grupa legnickiej pielgrzymki. W „3” wędruje około 100 osób. Idą rodziny, przyjaciele, osoby starsze, ale najwięcej jest młodzieży. Po raz dziewiąty grupę prowadzi ks. Dawid Kostecki.

Grupa nr 3 pielgrzymująca z Bolesławca, w tym roku na szlak zabrała nową flagę przedstawiającą siostrę Rosarię – zakonnicę zamordowaną przez żołnierzy armii czerwonej. 11 czerwca we Wrocławiu odbyła się Jej beatyfikacja wraz z 9 innymi Elżbietankami, które podczas II wojny światowej poniosły śmierć męczeńską. Grób siostry znajduje się w Nowogrodźcu. Elżbietanki w różnych częściach Dolnego Śląska i Opolszczyzny zostały zabite przez sowieckich żołnierzy broniąc swojej czystości i wiary. Trzy z 10. sióstr mają swoje groby na terenie diecezji legnickiej. To siostra Adela, Sabina i Rosaria.

W 30-letniej historii legnickiego pielgrzymowania wiele się zmieniło. Trasa, ilość pielgrzymów, na początku wędrowało około 4 tysięcy osób, czy chociażby podejście do rekolekcji w drodze. Na pątniczym szlaku zmieniali się także główni przewodnicy i przewodnicy poszczególnych grup. Ks. Józef Hupa swoją przygodę z pielgrzymowaniem rozpoczął w 1983 roku. Wówczas był wikariuszem parafii Św. Trójcy w Legnicy. Później szedł z pielgrzymką wrocławską z Bogatyni. W 1994 roku został proboszczem parafii NSPJ w Bolesławcu i rozpoczął nowy rozdział w historii swojego pielgrzymowania. Na 18 lat został przewodnikiem grupy nr 3 z Bolesławca na Jasną Górę. – Pielgrzymka to szkoła życia – podkreśla ks. Józef Hupa.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica