XVII wrześniowe Kresowiana w Białej

Parafia Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury zapraszają na XVII Wrześniowe Kresowiana. W tym roku odbędą się one w niedzielę 15 września 2018 r.w parku w Białej k/Chojnowa; rozpoczynamy jak zawsze Eucharystią o godz. 11.00pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Wrześniowe Kresowianasą cykliczną imprezą plenerową, propagującą tradycję i kulturę Kresów Wschodnich. Co roku posiadają one motyw przewodni, który odwołuje się do naszej pamięci historycznej i naszego dzeidzictwa. Zatem tegorocznym hasłem jest: Wrzesień 1939 – pamiętamy.

Obecna uroczystość jest związana w sposób oczywisty z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy i w perspektywie wiary, pochylamy się w modlitewnej zadumie, nad napaścią Niemców jak i Związku Sowieckiego na nasz kraj, niepodległy zaledwie od 20 lat. Szczególnie pamiętamy o poległych jak i ocalonych Kresowianach na dawnych terenach naszego kraju w tamtym jak i powojennym.

Pamiętamy szczególnie, po Bogu, o naszych przodkach walczących przeciw okupantom jak i o duszy naszego narodu, który polskość utożsamił z wolnością i był przecież w swojej głębi – wolny. Jedynie okupowana Polska miała pełne struktury Podziemnego Państwa Polskiego w konspiracji. Program artystyczny pt. Zakazane piosenkibędzie niesamowitym występem – lekcją historii, upamiętniającą wewnętrznego ducha narodu przeciw ludobójczej tyranii w tamtych wojennych czasach, zarówno na Kresach jak np. w Warszawie.

Tegoroczna impreza ma w sposób szczególny przypomnieć o przesiedleniu polskiej ludności ze Wschodu na nasze obecne tereny. Wyrazem tego będzie niezwykle wzruszający spektakl grupy teatralnej z Zimnej Wody pt. Zwykli ludzie, w którym mieszkańcy naszej sąsiedniej wsi barwnie zaprezentują zjawisko przesiedlenia Polaków na poziomie pewnej rodziny, sąsiedztwa, miejscowości.

Przedstawiając polskość opartą na tradycji i kulturze kresowej, nie zabraknie sztuki teatralnej prezentowanej przez nas, mieszkańców z Białej (Śluby panieńskie) jak i kresowych smakołyków. Chcemy, rzecz jasna, przypomnieć nam, czyli już w większości tym, którzy urodzili się na Dolnym Śląsku, aby nie zapominali o swoich korzeniach. Z tego też względu podczas Wrześniowych Kresowianna młodszych uczestników imprezy czekają wyjątkowe atrakcje zachęcające do poznawania historii poprzez uczestnictwo w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach.